LeviCell – separacja komórek z wykorzystaniem lewitacji magnetycznej

LeviCell (firmy LevitasBio) to nowatorskie urządzenie do analizy komórkowej, działające w oparciu o technologię wykorzystującą zjawisko lewitacji magnetycznej. Badania wykazały, że komórki mają różne fizyczne właściwości, które wpływają na przewidywalne sygnatury lewitacji, gdy napotkają na pole magnetyczne.

Dzięki wykorzystaniu lewitacji magnetycznej urządzenie pozwala na szybką separację komórek bez potrzeby stosowania barwników, przeciwciał i rozwiązań mogących negatywnie odbijać się na żywotności komórek.

W porównaniu z innymi rozwiązaniami jak cytometria przepływowa, separacja z wykorzystaniem kulek magnetycznych itp., LeviCell oferuje skrócenie czasu pełnej procedury do 21 minut oraz redukcję pracy manualnej.

Jak działa technologia lewitacji magnetycznej w trzech krokach?

  • wprowadzenie próbki (analizowane komórki, które mają podlegać separacji) do naczynia reakcyjnego wyposażonego w dedykowane kanały
  • wędrówka komórek przez kanał otoczony magnesami z jednoczesną separacją na podstawie poziomów lewitacji
  • rozdział komórek do oddzielnych kanałów i pobranie właściwej frakcji do dalszych analiz

 

Możliwości, które oferuje platforma firmy LevitasBio jest wiele, np. separacja komórek zróżnicowanych od komórek macierzystych lub iPSC, procesowanie komórek migrujących z guza pierwotnego DTC, procesowanie tkanek z utrzymaniem wyjściowej reprezentacji populacji komórek, wzbogacanie próbek z eliminacją „śmieciowych elementów” oraz martwych komórek. Technologia wykorzystywana jest również w procedurach single cell RNA-seq.  Dla przykładu, w porównaniu ze standardowymi protokołami preparacji komórek dla złożonych próbek pierwotnego guza na platformie 10X Genomics oraz sekwencjonowaniu Illumina, LeviCell wyróżnia:

  • 3- krotny wzrost liczby wykrytych komórek
  • 6-krotny wzrost zidentyfikowanych genów na komórkę
  • 10 -krotny wzrost zakresu dynamiki ekspresji

Więcej informacji